niedziela, 8 marca 2015

Słownictwo: de vrouw - kobieta

Dziś Dzień Kobiet - Internationale Vrouwendag. To międzynarodowe święto jest obchodzone również w Niderlandach, jednak Holenderki rzadko dostają wtedy kwiaty a przyczyna tego stanu rzeczy nie leży bynajmniej w braku tulipanów ;) Po prostu dzień ten jest bardziej okazją do zwrócenia uwagi na prawa kobiet w ogóle niż do docenienia płci pięknej w szczególe. Taki zwyczaj. 

Pomyślałam sobie, że przy okazji 8. marca warto byłoby poznać synonimy słówka de vrouw - kobieta. Może to być wiedza cenna zarówno dla pań, które dzięki temu rozpoznają kiedy holenderskiemu absztyfikantowi utrzeć nosa, jak również dla panów chcących zdobyć serce swojej holenderskiej wybranki. Do dzieła więc! 

de vrouw - to znaczy kobieta, ale może również odnosić się do żony, zwłaszcza gdy stoi za zaimkiem dzierżawczym mijn - moja. Tak więc zdanie Dit is mijn vrouw - oznacza To jest moja żona, a nie moja kobieta ;)

het vrouwtje - kobietka, niby tylko zdrobnienie, ale przez wiele kobiet jest postrzegane jako poniżające, odpowiednik naszej blondynki lub słodkiej idiotki

de echtgenote - żona, małżonka, określenie bardziej oficjalne

het wijf - baba, babsztyl, czarownica, rozzłoszczona kobieta, czasem w ten sposób określa się również bojaźliwych mężczyzn, ale może też mieć znaczenie pozytywne np.: een lekker wijf - fajna babka

de teef - suka. Panom stanowczo odradzam używać, a w przypadku pań jedyna trafna odpowiedź to wymierzyć policzek. 

de dame - dama, pani, pełne szacunku określenie kobiety, często występuje w zwrocie Dames en heren - Panie i panowie

de mevrouw - pani, forma grzecznościowa, stoi przed nazwiskiem w oficjalnych listach w postaci skrótu Mw. lub Mevr

de juffrouw - kiedyś znaczyło panna, dziś tak nazywa się nauczycielkę. Powszechny w szkołach jest również skrót de juf. 

het meisje - dziewczynka

de meid - dziewczynka, brzmi dumnie w uszach małych kobietek zwłaszcza w wyrażeniu Goed zo! Grote meid! - Dobrze! Duża dziewczynka!

To są chyba najczęściej używane zwroty, ale być może spotkaliście się z jeszcze innymi synonimami słowa kobieta? Koniecznie wspomnijcie o tym w komentarzu! 

Pięknego Dnia Kobiet! 

Sea Dream Studio / Foter / CC BY-NC-SA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.