poniedziałek, 1 czerwca 2015

O kreciku po holendersku

Dziś Dzień Dziecka - jeden z ulubionych dni w kalendarzu polskich maluchów i tych trochę starszych też ;) Niestety, mimo iż teoretycznie jest to międzynarodowe święto, najmłodsi holenderscy obywatele nie mają szczególnych powodów do radości, bowiem nikt ich dziś nie rozpieszcza. Po prostu nie ma takiego zwyczaju i już. Ja jednak chcę ten dzień wykorzystać do zaprezentowania Wam jednej z moich ulubionych piosenek dla dzieci w wieku przedszkolnym pt.: Molletje czyli krecik. Posłuchajcie!

Krótka, prosta, przyjemna dla ucha, prawda? Z pewnością wielu z Was zrozumiało też bez trudu każde słowo. Dla pewności jednak spójrzmy na tekst:

Onder de grond,
onder de grond,
daar woont een mol
in zijn jasje van bont.

graaft er een gang,
tien meter lang,
zand op z’n snuitje
en zand op z’n wang.

Molletje kan bijna niet zien.
dat is toch gevaarlijk misschien?

Molletje, straks stoot je je kop.
Zet voortaan altijd je bril maar op!

(tekst: Lea Smulders, muz. Hans Peters jr.)

Przetłumaczmy jeszcze dla pewności rzadziej używane słówka:

het bont - tutaj jako rzeczownik - futro, ale może występować również jako przymiotnik - kolorowy

graven - kopać w ziemi. Uwaga - nieregularna odmiana: ik graaf, hij graaft

de snuit - pysk

Ta piosenka jest dosyć popularna. Istnieje duża szansa, że i Wasze dzieci ją znają,  jeśli chodzą do jakiegoś przedszkola (kinderdagverblijf, kinderopvang). No to teraz możecie już śpiewać razem i to ze zrozumienem!  
Pięknego Dnia Dziecka!

4 komentarze:

  1. W Norwegii dzień dziecka też nie jest obchodzony, ale ja sprawiam moim dzieciom niespodziankę, ulubiony obiad - naleśniki i na deser lody, czyli świętujemy! ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Super blog :) Zastanawiam się właśnie nad drugim kierunkiem studiów. Myślałam o filologii. Angielski znam, niemieckiego mam zamiar się nauczyć, ale raczej zrobić certyfikat,. Co myślisz o filologii niderlandzkiej? :) to dobry pomysł? Czy lepiej zacząć studiować co innego, a z tego też zrobić kurs i certyfikat?

    OdpowiedzUsuń
  3. fajna piosenka, ja śpiewam z moim Młodym najczęściej: "De wielen van de bus..." A córka była zdziwiona, że jej belgijskie koleżanki nie wiedzą, co to kinderdag, gdy im się pochwaliła, że z tej okazji dostała książkę od mamy. Mnie też to trochę dziwi, że Belgowie nie świętują dnia dziecka, podczas gdy dni mamy, taty, dziadków są uroczyście obchodzone (tylko w innym czasie niż w Polsce).

    OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.