czwartek, 19 września 2013

Spójniki w języku niderlandzkim część 2. (of)

Dziś krótkie przedstawienie słówka of . Ma ono dwa znaczenia:

1) of - lub, albo
Anna is in een restaurant of zij is in een winkel.
Anna jest w restauracji albo ona jest w sklepie.

W takiej sytuacji używamy szyku prostego, czyli najpierw podmiot (zij) potem, orzeczenie (is).

2) of - czy
Ik weet niet of ik nog van hem hou.
Nie wiem, czy go jeszcze kocham. 

Tutaj orzeczenie (hou) ląduje na końcu zdania.


3 komentarze:

 1. Twoje zdolności do rysowania w Paincie są godne podziwu :D
  Dla mnie holenderski to język przerażająco dziwny, tak samo jak kraj. Po wymianie z Holandią nie mogłam już patrzeć na czekoladę przez długi czas i też średnio wspominałam ich gościnność, otwarte okna przy mrozie, odsłonięte rolety w łazience całą noc i stoicki spokój przy jeździe samochodem (patrząc na prędkościomierz sama wielokrotnie chciałam krzyknąć "Jedź w końcu szybciej, człowieku, spóźnimy się"). Poza tym, dziewczyna, z którą się wymieniałam, potrzebowała trzy razy więcej czasu niż ja, żeby przygotować się do wyjścia, i nawet spóźnienie nie powstrzymywało jej przed obejrzeniem do końca telewizji, przeczytaniem gazety i sprawdzeniem Facebooka. :D Swoją drogą, Holendrzy wiele razy pokazali nam swój brak wiedzy na temat Polski - myśleli, że u nas jest wieczna zima, nie wiemy, co to jest tablet i nie znamy kalafiora ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taa.. Holendrzy i mi sie wydawali czesto smieszni, gdy prezentuac calkowita pewnosc siebie w rzeczywistosci popisywali sie swoja niewiedza. Klade to na karb ubogiego doswiadczenia emigracyjnego, wszak Polakow jest wszedzie coraz wiecej, a zdobytym doswiadczeniem zagranicznym dziela sie z pozostajacymi w kraju rodakami. Holendrzy siedza u siebie, gdzie im dobrze i choc goszcza coraz wieksza liczbe imigrantow, nie zawsze sa zainteresowani przybylymi kulturami. I

  OdpowiedzUsuń
 3. A nie powinno być het restaurant?

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.