środa, 25 września 2013

Słowo, którego Holendrzy nie lubią

Są takie słowa, które - choć powszechnie obecne w języku - nie cieszą się sympatią Holendrów. Do tego grona należy słówko "musieć", a konkretnie druga osoba liczby pojedynczej "musisz". Społeczeństwo demokratyczne, wysoko ceniące wolność, swobodę osobistą i tolerancję nie lubi słuchać, co musi zrobić. Toteż w rozmowach bezpośrednich raczej nie usłyszysz tego nakazującego czasownika. I nie jest też wskazane używanie go w celach motywujących, bo taka motywacja na Holendrów nie działa, albo działa odwrotnie do zamierzonego celu ;) Czego zatem możemy się spodziewać? Grzecznych, okrągłych zwrotów w stylu:

Wil je even...? - Czy mógłbyś...? Czy zechciałbyś ... ?

Zou je even willen ... ? - jeszcze grzeczniejsza i dłuższa forma "Czy zechciałbyś...?"
Vind je het niet erg om...? - Czy nie będzie dla ciebie zbyt ciężkie (zrobienie czegoś) ...?

Warto pamiętać, że taki uprzejmy zwrot choć wygląda jak pokorna prośba, w rzeczywistości bywa czasem zakamuflowanym nakazem, więc twój holenderski rozmówca nie spodziewa się odmowy ;)

Zwroty te, choć dłuższe, mają dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze - jeśli nauczysz się początkowego zwrotu na pamięć, z miejsca robisz dobre wrażenie i masz większą szansę na uzyskanie tego, o co prosisz. Po drugie - masz więcej czasu na poprawne skonstruowanie końcówki zdania, a czasem nawet nie musisz tego robić, bo rozmówca zrozumie z kontekstu lub gestów, o co ci chodzi.


4 komentarze:

 1. Ja tak trochę z innej beczki - długo już się uczysz holenderskiego? Znasz też inne języki?

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam trochę angielski, a holenderskiego nie uczyłam się długo, za to baaardzo intensywnie. Teraz zasadniczo go sobie i tu na blogu utrwalam, bo opuściłam już Niderlandy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się uczę prawie rok i jakoś ciężko mi idzie - moja ocena. Pewnie dlatego że mam mały kontakt z językiem po zajęciach niestety. Szczerze najtrudniejsze jak dla mnie to słuchanie i mówienie. Najgorsze jak nie znam tematu... Zawsze te pierwsze zdanie najgorsze 'Zou je dat kunnen herhalen?'. Trochę tak jak na klasówce niby wiesz z czego będzie, ale nie wiadomo co trzeba będzie zrobić. Pozostałe dwie formy to bułka z masłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. A propos slowa "moeten": Holendrzy uzywaja rowniez innego zamiennika. "Je HOEFT niet" - "Nie musisz".
  Ja tez nie lubie slowa musiec.

  Co do nauki to przede wszystkim czytanie gazet, ogladanie programow w telewizji. Ja nauczylam sie jezyka glownie czytajac/ogladajac np. o urzadzaniu wnetrz, remontowaniu itp (co jest moja pasja). Rowniez czytajac napisy pod filmami w jez angielskim.
  Moja kolezanka zaczela od ksiazek/programow dla dzieci. Rozne sa metody. Ale uczenie sie tradycyjne jest nudne I czesto sie nie chce albo "nie wchodzi". Wiec lepiej polaczyc przyjemne z pozytecznym.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.