poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Za siedmioma polderami i za siedmioma kanałami żyła sobie królowa Beatrix... - monarchini i Dzień Królowej w Holandii

W związku Dniem Królowej, który wypada 30 kwietnia, wypadałoby wspomnieć o tej znaczącej postaci. A  tegoroczne święto będzie szczególne, gdyż tego dnia królowa abdykuje na rzecz swojego najstarszego syna Willema Alexandra.
Oto Jej Wysokość Królowa Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje - Nassau:


Zdjęcie z oficjalnej strony domu królewskiego: 

Urodzona 31 stycznia 1938 roku, na tronie od 1980. Elokwentna, o żywym usposobieniu, wykształcona i z ogromną wiedzą. Tak mówią o niej ci, którzy mieli okazję z nią rozmawiać, bo zgodnie z konstytucją nie wypowiada się publicznie w kwestiach politycznych. A jakby już coś jej się wymsknęło (albo innym członkom rodziny królewskiej), to odpowiada za to premier ;) Toteż Beatrix jest powszechnie lubiana. 

Dzień Królowej wg tradycji był świętem "wędrującym" - przypadał w dzień urodzin obecnie panującego władcy lub władczyni, którzy obchodzili swoje urodziny odwiedzając holenderskie miasta. Poddani jej królewskiej mości świętowali i wciąż świętują na ulicach miast, organizując pchle targi i przebierając się w kolory narodowe: pomarańczowy (od nazwiska rodu królewskiego - Oranje) lub niebiesko - biało - czerwony (kolory flagi).  Beatrix po objęciu tronu postanowiła utrzymać datę 30. kwietnia (urodziny jej matki Juliany) i obchodzić urodziny dwa razy w roku ;) Bo kto by świętował w środku zimy cały dzień na dworze? Chyba tylko najwierniejsi poddani ;)   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.