sobota, 8 czerwca 2013

Urodziny czy imieniny? Jak składać życzenia po holendersku?

Urodziny tylko i wyłącznie. Holendrzy nie mają swojego kalendarza z imieninami. Z chrześcijańskiej tradycji został im tylko św. Marcin (Sint Maarten) 11 listopada, świętowany głównie przez dzieci, które dostają wtedy sporo słodyczy. Ale żaden Maarten nie oczekuje życzeń w tym dniu. Zresztą przy obecnym bogactwie kultur w społeczeństwie holenderskim ciężko byłoby dla każdego imienia znaleźć miejsce w kalendarzu.

Ciekawostką jest natomiast zasada składania życzeń nie tylko jubilatowi ale również najbliższym. I tak wchodząc do domu powinniśmy każdemu domownikowi uścisnąć dłoń i pogratulować z okazji urodzin ich syna lub brata. Na szczęście, prezent lub kwiaty dostaje tylko jubilat ;)

Gefeliciteerd - Wszystkiego najlepszego, gratuluję, winszuję
Gefeliciteerd met je verjaardag - Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin
(wersja nieformalna, używana w stosunku do kolegów i znajomych)
Gefeliciteerd met uw verjaardag - Wszystkiego najlepszego w dniu urodzin
(wersja formalna, stosowana w stosunku do osób, z którymi jesteśmy na "pan", "pani")

Gefeliciteerd met de verjaardag van je.... - gratulacje w związku z urodzinami twojej...
dochter  - córki
zoon - syna
man - męża
vrouw - żony
broer - brata
zus - siostry

Te formy są powszechnie stosowane. Bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś składał bardziej rozwinięte życzenia zdrowia, pomyślności, szczęścia w życiu osobistym i zawodowym itp. Jak widać Holendrzy to minimaliści nie tylko w zakresie imion ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się ze mną swoją opinią - z przyjemnością przeczytam Twój komentarz :) Podpisz się jednak proszę, zwłaszcza jeśli oczekujesz odpowiedzi.